Kikapcsolt mérőhely visszakapcsolás/ Újbóli visszakapcsolása
Előfordul, hogy az elektromos szolgáltató díj nem fizetés miatt, esetleg szabálytalan vételezés és elmulasztott név átírás okán felbontja a meglévő szerződést.
Ilyenkor az alábbi esetek állnak fent a kikapcsolás során!
Fővezetéki kikapcsolás:
-
a szolgáltató, ha hozzáfér a mérőhelyhez, akkor mérőhelyből kiköti méretlen fővezetéket majd a későbbiekben a hozzáférés megakadályozása végett záró pecséttel látja el (plombával). Ilyenkor a fogyasztásmérőt nem viszik el.
-
másik esetben, ha az áramszolgáltató nem fér hozzá a mérőhelyhez, ekkor a kikapcsolás megtörténhet első csatlakozási pontnál pl.: villanyoszlop, csatlakozó dobozban)
Ilyen esetekben az alábbi teendőink vannak:
-
ha 30 napon belül jelezzük a szolgáltató felé a visszakapcsolási igényünket (rendezzük díjtartozásunkat vagy egyéb adminisztrációs ügyeinket), akkor 17.854.- Ft-ért a szolgáltató visszakapcsolja az áramszolgáltatást
-
ha 30 napon túl, hasonló az ügymenet, de regisztrált villanyszerelővel felül kell vizsgáltatni a mérőhelyet, és az általa kitöltött műszaki dokumentációval történhet meg a visszakapcsolás
Elérhetőség
-
ha 1 éven túli a kikapcsolás és fogyasztó nem kérte a visszakapcsolást, akkor szolgáltatónál már nem tudjuk kérni a visszakapcsolást, mert már új bekapcsolásnak minősül. Ebben az esetben a hatályos jogszabályoknak és előírásoknak megfelelően kell új mérőhelyet kialakítani, ha nem felel meg az előírásoknak
pl.: eddig a házon belül volt a fogyasztásmérő szekrény, ebben az esetben a fogyasztásmérő szekrény ki kell helyezni a külső falra és tipizált mérőszekrénybe kell elhelyezni.
Minden esetben, ha a kikapcsolás mérő leszerelésével együtt történik, akkor az áramszolgáltatóval kötött szerződést megszűnik. Minden ilyen esetben regisztrált villanyszerelőt kell keresni.
Az első eset kivételével a regisztrált villanyszerelőnek a hatályos előírásoknak és jogszabályoknak megfelelően szabványosítani kell a mérőhelyet a következők szerint:
-
mért és méretlen fővezetéket ki cserélni réz vezetékre
-
tipizált mérőhelyet kell alkalmazni (pl: kép)
-
megfelelő minőségű és típusú biztonsági berendezéseket kell beépíteni a fogyasztás mérő szekrénybe (kismegszakító, életvédelmi relé)
-
műszaki csatlakozó dokumentációt és kivitelező nyilatkozatot kell a megrendelő részére biztosítania
Új bekapcsolás
Új bekapcsolásnak tekinthető azok a felhasználási helyek, amelyeken még sohasem volt villamosenergia-vételezés vagy 1 éven túli a kikapcsolás.
Energia-vételezés (bekapcsolás) menete:
Családi házak esetén:
-
Igény bejelentőt kell tenni az energiaszolgáltató felé (pl.: Elmű)
-
Meg kell határozni, hogy mekkora teljesítményre van szükségünk (pl.: 32A vagy 3x16A, stb.)
-
Ki kell választani a csatlakozás módját (pl.: légvezeték, földkábel)
-
Szükséges-e a nappali mérő mellé vezérelt mérő (éjszakai áram) vagy geo tarifás mérő
-
Válaszként kapunk egy Műszaki-Gazdasági Tájékozatót, amiben a szükséges feltételeket közlik velünk
-
Szükséges-e van e kiviteli tervre, ha igen, akkor a kamaránál jegyzett villamosmérnökkel el kell készítetni a szükséges dokumentációt, melyet az áramszolgáltatóval jóvá kell hagyatni
-
A szükséges dokumentációk birtokában, a regisztrált villanyszerelő elvégzi az alábbi munkafolyamatokat
-
tipizált mérőszekrény elhelyezését
-
mért és méretlen fővezetékek védőcsövezését
-
mért és méretlen fővezetékek elhelyezését
-
légcsatlakozás esetén (árboc vagy pózna) állítását
-
mért földkábel fektetése esetén, földkábel elhelyezését és a szükséges erősáramú kábel jelölő szalag elhelyezését
-
mért fogyasztói főelosztó kialakítását és biztonság-technikai elemek elhelyezését (pl.: kismegszakítók, Fi-relé, késesbiztosíték
-
védőföldelés kialakítását
-
szükséges dokumentációk kiállítását (pl.: csatlakozó műszaki dokumentáció, kivitelezői nyilatkozat
Társasházak esetén:
Ebben az esetben mindig szükséges villamos mérnökkel terveztetni, mert a társasházi fővezeték terhelhetőségét ellenőrizni kell. A kivitelezés menete hasonló a családi házakéhoz.
Bővebb tájékoztatásért keressen bennünket